Číňani vyrábí naftu z plastů

Pet láhve.JPG
Číňané mohou už brzy jezdit na energii z plastů. Hongkongská firma přišla s prototypem stroje, který z umělohmotného odpadu umí vyrobit naftu. Zatímco tak dříve končila pětina obalů z Hongkongu na obřích skládkách za městem, teď z ní v továrně Echotech opět vzniká palivo.

"V tomto procesu plast zpracujeme tak, že se vrátí do své téměř původní podoby, což je palivo. Složením je podobné dieselu, ale obsahuje taky benzin a vosk," vysvětluje Ming Čche ze společnosti Echotech.

Sériovou výrobu stroje ještě musí schválit vláda. Sama by si ale díky tomu částečně poradila s městskými skládkami. Tašky a jiné obaly, které se nehodí na běžnou recyklaci, zatím Echotech musí nakupovat. I přesto by si mohl dovolit prodat ho za 60 procent ceny dieselu a pořád na tom vydělat.

"Přepracování plastů na paliva může být zajímavým krokem. Může tam dojít k podobné inovaci, jako došlo ve fotovoltaice, kde její nástup snížil cenu technologie o desítky procent. Pokud by k něčemu podobnému došlo v přepracování plastů, pak se můžeme těšit na zajímavá dostupná paliva, která budou čistší než přírodní ropa."
Pokud Echotech dostane zelenou od vlády a odstartuje výrobu pro paliva do aut, plánuje zvýšit produkci na pět tisíc litrů denně. Pro obří asijský přístav by to konečně znamenalo výrazný krok v boji s dopravou i znečištěným ovzduším.
briggs

briggs

praskla ojnička
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one